Перфекціонізм як бар'єр на шляху до веганства

На жаль, неспірним є той факт, що багато осіб на традиційному харчуванні вороже налаштовуються проти веганства після зустрічей з напористими веганами, які постійно все критикують. Існує думка, що люди на традиційному харчуванні реагують вороже тому, що соромляться свого вибору. І хоча це частково і є правдою, багато з них розповідають про нестерпну поведінку веганів, яка налаштувала їх проти веганства.


Головні симптоми перфекціонізму серед веганів

  1. Асоціювання слова “успіх” з чимось нереальним та надзвичайно вузьким і, як результат, постійні докори сумління за невдачі. Наприклад: "Я нічого не вартий/варта, якщо я не буду веганом 100%!” Мова йде не про високі стандарти, а про нереальні стандарти. Неможливо бути «ідеальним» веганом не лише через те, що інколи рослинне землеробство шкодить дикій природі, а й тому що кожній людині притаманно помилятися.
     
  2. Переоцінення власних сил. Часто людям притаманно думати, що те що важко для інших, неодмінно буде легко для них. Наприклад: «Не дивлячись на те, що я цілими днями борюся проти страждань тварин, мені не потрібно переживати за відновлення своїх сил. Люди просто жаліють себе, а в мене достатньо сил щоб справитися з усім!» Веганам властиве також переоцінення своїх сил коли вони вважають, що можуть взяти на себе, без допомоги інших, такі грандіозні завдання як активізм чи кардинальні зміни харчування. А при будь-яких невдачах, «вегани-перфекціоністи» лише закриваються в собі.
     
  3. Самоаналіз через веганство. Вегани часто формують думку про себе базуючись на тому, наскільки ідеальним веганом вони були сьогодні. Наприклад «Я з’їв невеганський батончик сьогодні, я жахлива людина.” Такий самоаналіз, у поєднанні з неможливими стандартами, призводить до постійних докорів сумління. Протилежна ситуація, коли людина думає: «Я успішний тому, що сьогодні був/була «ідеальним/ідеальною» веганом/веганкою також не є правильною. Пишатися собою через веганство це звичайно класно, але є шанси, що з кожною помилкою у майбутньому людина докорятиме себе ще більше.
  4. Сконцентрування на результаті більше, ніж на процесі. Дві типові помилки: 1) перехід на веганство, чи веган-активізм, без необхідної інформації та планування; 2) очікування успіху без необхідних інвестицій та самопожертв. Всі люди які стверджують «Бути веганом так легко! Просто зроби це» роблять найголовнішу помилку. Ще одне помилка – дотримання незбалансованої веганської дієти, харчуючись в основному макаронними виробами.

 

Інші можливі симптоми перфекціонізму серед веганів

  1. «Короткозорість» або ж, іншими словами, сконцентрування на тому що відбувається зараз попри минулі досягнення. Наприклад: «І що з того, що ти був веганом протягом всіх років. Якщо в тебе є пара шкіряного взуття – це означає, що не можеш бути хорошим веганом.
     
  2. Вішання ярликів, розділяючи людей на «поганий веган» та «хороший веган». Навіть хороші ярлики є небажаними через тиск на людей в емоційному плані.
     
  3. Використання гіпербол: «Я страшна людина» або «це був найгірший день в моєму житті».
     
  4. Нескінченна самокритика. Наприклад, вегани часто страждають від постійної тяги до сиру. Звичайно, краще утримуватися від молочних продуктів, але критикувати себе за постійне бажання також шкідливо. Насправді, найлегший спосіб відмовитися від сиру це прислухатися то свого вибору і не ставити себе у жорсткі рамки.
     
  5. Негативні думки та зневіра. Наприклад: «Ну і що з того що ти веган? Що це змінить? Все одно все людство приречене!” Від таких настроїв до втрати сенсу життя лише один крок.
     
  6. Осудливі порівняння. Прирівнювати себе до інших це корисно допоки цей процес не перетворюється в постійну самокритику. Наприклад: "Чому я не можу так активно поширювати веганство як інші? Це ще один випадок, коли вегани приречуть себе на постійну самокритику та зневіру у власні дії.
     
  7. Бажання отримати все й одразу. Вегани-перфекціоністи часто дуже спрощують розповіді про перехід на веганство всього лише за один день. Коли інші люди починають вірити у такі розповіді, це дає неправильне сприйняття веганства в цілому.
     
  8. Невміння аналізувати ситуацію. Часто люди допускають одну й ту ж помилку у розв'язанні проблем, знаючи що це не працює. Наприклад, вегани щодня читають лекції рідним про шкоду вживання м'яса, знаючи що минулі переконання ніяк не змусили їх змінити свій раціон. Проте, чудовим рішенням було б перейти до інших стратегій, готуючи щоденно смачні веганські страви або залишивши рідних тимчасово у спокої.
     
  9. Поляризоване мислення, суть якого в тому, що або ти 100% веган, або ти взагалі не веган. Інший приклад — помилкове судження, що є «правильні» причини (етична турбота про тварин або навколишнє середовище) та «неправильні» причини (власне здоров'я) переходу на веганство. Часто необхідно трохи часу щоб веган почав усвідомлювати етичний бік веганства. Очевидно, що у кожної людини свої причини переходу на веганство, які неправильно критикувати. Важливіше запитувати не чому людина перейшла на веганство, а сконцентруватися на тому як не повернутися до вживання тваринних продуктів та де отримати необхідну підтримку.
     
  10. Ставлення психологічних рамок. Наприклад: "Я з’їв трохи сиру вчора, тож я жахлива людина і жахливий веган". У всіх нас є невдачі, але перфекціоніст концентрується на невдачі, в той час як не перфекціоніст буде вчитися на власній помилці та зосередиться на тому як її уникнути у майбутньому.
     
  11. Судячи зі всіх вищевказаних симптомів, можна чітко побачити, що перфекціонізм у веганстві — небажане та шкідливе явище. Саме він ставить потенційні бар'єри на шляху до успіху. Якщо наступного разу якийсь веган звинуватить вас у тому, що ви неправильний веган через те, що випили таблетку з тваринним складником чи вживаєте багато сої яка ніби велика загроза дикій природі, знайте що ви розмовляєте саме з таким перфекціоністом.

 

Як перфекціонізм демотивує веганів?

Прокрастинація — це пряма відповідь нашого мозку на перфекціонізм. Оскільки перфекціоністи настільки суворі до себе, вони бояться кожної невдачі, що, на жаль, неминуче, оскільки їх визначення успіху є чимось над можливим. Коли перфекціоніст відчуває, що збирається зазнати невдачі, єдина думка, що приходить в голову це: «Що зі мною не так? Це ж так легко! Чому я такий слабкий? В мене є стільки допомоги та ресурсів, а я все рівно не справляюся. Тварини помирають тому, що мені все одно».

Такі думки — відчайдушна спроба примусити себе повернутись на правильний шлях, але насправді вони ще більше погіршують проблему, оскільки крім страху допустити помилку у людини з'являється страх сорому. Під постійним натиском власних думок, людина намагається врятуватися від цих жахливих почуттів і, зрештою, страждає від прокрастинації. Звичайно, є й інші способи впоратися з такою кризою — можете попросити когось про допомогу або скласти план, щоб уникнути її повторного виникнення. Але перфекціоніст втрачає спосіб думати раціонально. Іншими словами, він просто зневірений. Отже, прокрастинація виникає не через слабкість, а саме через страх зазнати краху.

А тепер подумайте про когось, хто любить тварин та хоче жити етичніше. Він гуглить все про веганство і тут на нього навалюються тисяча правил та заборонених продуктів. Саме через перфекціонізм люди часто кидають почату справу. Нутриціолог та веган Джіні Мессіна пише:

«Люди, які бояться перешкод на шляху до веганства, повинні визнати свої страхи, а не відмовлятися від них. Важко відмовитися від їжі знайомої нам з дитинства. Ідея полягає в тому, щоб розповідаючи про свої страхи та перешкоди, допомогти іншим людям перейти на веганство та не зриватися.»

Об'єктивне оцінювання ситуації є протилежністю перфекціонізму. Перфекціонізм лише здається хорошою мотивацією, в той час як він лише заводить нас у глухий кут. Об'єктивне оцінювання ситуації є протилежністю перфекціонізму. Це перш за все про співчутливе, гнучке, розуміюче відношення до ситуації, коли замість самокритики ви відчуваєте любов та повагу.
Як же діють вегани які об'єктивно оцінюють ситуацію?

 

  • Визначають успіх реалістичніше. Для них кожний, виключно рослинний, прийом їжі — маленька перемога, яка закладає фундамент для майбутнього прогресу.
  • Не ставлять грандіозних цілей. Такі вегани не сподіваються на успіх без адекватного планування та підготовки, або надіючись лише на свою допомогу.
  • Не ототожнюють себе з веганством. І хоча для них важливо веганство, вони не дозволяють своїм успіхам або поразкам у веганстві впливати на свою самооцінку.
  • Також їм притаманні такі характеристики: міркування у перспективі, уникання ярликів, відсутність гіпербол та нескінченної самокритики, уникання негативних думок, гнучкість, вміння сприймати свої помилки та вчитися на них.

 

Як побороти перфекціонізм?

  1. Переходьте на веганство свідомо та об'єктивно оцінюйте ситуацію. Головне зрозуміти, що помилки трапляються. Об'єктивне оцінювання ситуації це набагато краще, ніж веганство обмежене суворими рамками.
     
  2. Ведіть щоденники щоб усвідомити джерело проблеми. Записуйте свої страхи, запитання та переживання щодо веганства, а також можливі шляхи розв'язання проблем. Сюди можна віднести ваші внутрішні бар'єри або ж переживання пов'язані з вашими рідними та друзями. Також можна записувати всі страхи, які можуть виникнути навколо вашої цілі (наприклад, що під час переходу на веганство, вас не зрозуміють ваші друзі чи рідні). Такий щоденник повинен бути приватним і ви не повинні показувати його іншим. Найголовніше – записувати всі свої переживання якнайдетальніше. Не бійтеся своїх думок. Навіть маленькі переживання можуть стати причиною великих проблем.
     
  3. Шукайте підтримку в інших людях. Набагато легше почати об'єктивно оцінювати ситуації коли ви навколо людей які переживають ці самі проблеми. Це можуть бути онлайн знайомства або особисті знайомства.

 

Неідеальне веганство – найефективніше!

Беручи до уваги людські потреби та можливі проблеми, неідеальне веганство є реалістичним шляхом до великих змін у вашому житті. Звичайно краще коли людина може стати 100%веганом якнайшвидше. Але ідеальне веганство та швидкий перехід не працюють у довгій перспективі.

Є одна ефективна стратегія щоб переконати людину у чомусь, і ця стратегія виключає будь-яке насилля. Такі бренди як McDonald's, Coke, Nike переконують людей купляти їх продукти такими стверджувальними та позитивними мотиваціями як «ти будеш крутим якщо ти це купиш.» Причиною цього є те що лише позитивна мотивація призводить до довготривалих змін.

Вегани, які направляють свій гнів на людей або організації не лише нічого не досягають, але й створюють негативні думки та стереотипи навколо веганства. Почувши слово «веган», одні люди подумають автоматично про такі слова як співчуття, здоров'я, та екологічність, в той час як інші подумають про дивакуватість, неповноцінне харчування та монотонність смаків. Найголовніше це акуратно знайти спільну мову. Коли хтось на 80% чи скажімо на 50% веган, це не привід критикувати людину. Людина вже зробила важку роботу і потребує підтримки щоб рухатися далі. І ще одне.

Найголовніше пам’ятати, що до великої цілі рухаються маленькими кроками!


Першоджерела: https://www.huffpost.com/entry/vegan-lifestyle_b_1690352, https://www.huffpost.com/entry/vegan-lifestyle_b_1862729 та https://www.huffpost.com/entry/veganism_b_1926195 

 

© Plant-Based Challenge 2023

contact@uaplantbased.com.ua

Маєте запитання?
Тут є відповідь!