Дволичність веганського харчування: питання та відповіді

Веганське харчування безперечно є екологічнішим за традиційне. Проте деякі люди критикують його прихильників за вживання рослинних продуктів, котрі також мають негативний вплив на екологію. Тож The Guardian відповіли на кілька подібних закидів: 

Як щодо соєвого молока і тофу, які знищують Амазонку?

Згідно із даними ООН, понад 96% сої Амазонії згодовується коровам, свиням і курчатам, яких їдять у всьому світі. Крім того, 97% бразильської сої генетично модифікована, тож заборонена для споживання людиною в багатьох країнах. Цей вид напрочуд рідко використовують у створенні тофу та соєвого молока. Від виробництва останнього  в атмосферу потрапляє менше викидів, ніж від коров'ячого молока. Те саме стосується використання землі та води. Якщо вас непокоїть ситуація в Амазонії, краще не вживайте м'яса.  

Виробництво мигдального молока вбиває бджіл і перетворює землю на пустелю.

Деяке виробництво мигдалю може стати причиною екологічних проблем. Різке зростання попиту призвело до швидкої інтенсифікації у певних місцях, таких як Каліфорнія. Це вирішується належним регулюванням. Традиційне виробництво мигдалю у Південній Європі взагалі не використовує зрошування. Варто зазначити, що бджоли, які гинуть в Каліфорнії, не дикі. Їх спеціально вирощують фермери, так само як і іншу худобу.

Виробництво мигдального молока потребує менше землі та води, у порівнянні з коров'ячим. Показники вуглецевих викидів також менші в першому випадку. Проте якщо ви досі занепокоєні, існує багато альтернатив рослинного молока, де вплив на навколишнє середовище мінімальний.

Вирощування авокадо викликає посуху.

Проблема полягає у швидкому зростанні виробництва в певних регіонах, де відсутній розумний контроль над використанням води. Така ситуація спостерігається у Перу та Чилі. Тим не менш, через  вирощування авокадо у повітря потрапляє третина викидів, у порівнянні з виробництвом курки, чверть – у порівнянні зі свининою, та 20 % – із яловичиною. Якщо вас непокоїть навіть така кількість викидів, ви можете не їсти авокадо. Проте це не причина продовжувати їсти м'ясо, адже на вирощування тварин і корму для них витрачається більше води та землі.

Ринок, найімовірніше, розв'яже цю проблему, бо високий попит на авокадо і мигдаль стимулюватиме фермерів в інших місцях вирощувати ці культури. Це пом'якшить тиск на поточні гарячі точки виробництва.

Кіноа-бум шкодить бідним фермерам Перу та Болівії.

Кіноа – дивовижна їжа. Її поява на ринку наробила шуму та призвела до буму. Проте дослідники, які вивчали проблему, вважають думку про шкоду для бідних фермерів помилковою. Кіноа ніколи не була їхнім основним харчовим продуктом. На цю зернову культуру витрачали лише декілька відсотків продовольчого бюджету. Тобто кіноа-бум жодним чином не вплинув на харчування місцевих мешканців. Натомість, ажіотаж збільшив доходи фермерів.

Дійсно, існує проблема зниження якості землі, адже вирощення кіноа виснажує ґрунт. Але нині кіноа вирощують у Китаї, Індії, Непалі, США та Канаді. Така розгалуженість зменшує навантаження на гарячі точки. Більше дослідники занепокоєні потенційною втратою доходів південноамериканських фермерів, бо зі зростанням постачання, знижується ціна на товар. 

Як щодо пальмової олії, яка знищує тропічні ліси та орангутангів?

Плантації пальмової олії дійсно привели до жахливої вирубки лісів. Але ця проблема стосується всіх, а не тільки веганів. У половину всіх продуктів додають пальмову олію. Мова йде не тільки про харчові продукти, а й косметичні та туалетні засоби. Міжнародний союз охорони довкілля стверджує, що вибір екологічно чистої пальмової олії має позитивний вплив, оскільки вирощування решти олійних культур потребує більше землі.

Проте Джозеф Пур говорить: "Щороку ми відмовляємося від мільйонів акрів олійних земель по всьому світу на користь пальмової олії. Зокрема від полів ріпаку та соняшника у колишніх радянських регіонах і від традиційних оливних плантацій". За його словами, більш раціональне використання цієї землі краще, ніж використання пальмової олії.

Веганська дієта вбиває мільйони комах

Пірс Морган – один із тих, хто протистоїть «лицемірним» веганам, тому що бджоли, яких тримають для комерційних цілей, помирають після запилення мигдалю та авокадо. Також він говорить про комбайни, що "масово вбивають клопів" і дрібних ссавців під час врожайного збору. Проте майже всі їдять ці продукти, а не лише вегани.

Правда у тому, що нинішня криза зникнення комах по всій планеті викликає занепокоєння. Але основна причина трагедії – це використання пестицидів і руйнування природних середовищ диких тварин, насамперед для виробництва м'яса. Якщо вас дійсно турбують комахи, тоді слід обрати рослинну дієту, засновану на локальних і можливо навіть органічних продуктах.

Транспортні викиди означають, що вживання рослин з іншого кінця світу набагато гірше, ніж вживання місцевого м'яса та молочних продуктів.

«Їсти місцеву їжу – це рекомендація, яку ми часто чуємо, проте вона є однією з помилкових порад», – говорить Ганна Річі з Оксфордського університету. «Викиди парникових газів при транспортуванні харчових продуктів складають незначну кількість, тому важливіше, що саме ви їсте, а не звідки ця їжа приїхала».

Виробництво яловичини та ягняти має найбільший вуглецевий слід, у порівнянні з іншими продуктами. Таким чином, незалежно від того, вирощене м'ясо локально або відправлене з іншої частини світу, рослини все одно матимуть значно менші вуглецеві сліди. Транспортні викиди для яловичини становлять близько 0,5% від загального обсягу, а для баранини – 2%. Це відбувається через те, що майже всі продукти, котрі перевозять на великі відстані, доставляють на суднах. Такий спосіб має високу ефективність, адже дозволяє перевозити величезні вантажі.

Наприклад, викиди від судноплавства для авокадо, які перетинають Атлантику, складають близько 8% від їхньої загальної площі. Повітряні перевезення, звичайно, призводять до значних викидів, але таким чином транспортується дуже мало їжі. На цей сектор припадає лише 0,16% продовольчих миль.

Усі фермери, які розводять худобу, стали б безробітними, якби світ відмовився від м'яса.

Тваринництво масово субсидується з грошей платників податків – на відміну від овочів і фруктів. Ці суми можна використати для підтримки більш стійких харчових продуктів, зокрема бобових і горіхів. Також зекономлені гроші можна вкласти в інші важливі сфери: у зменшення кількості викидів вуглецю на територіях лісів і водно-болотних угідь, відновлення дикої природи, очищення води та зниження ризиків повеней. Хіба ваші податки не повинні забезпечувати суспільні блага, а не робити шкоду?

Отже, питання створення їжі складне. Але попри наші бажання підтримувати фермерство та харчуватися так, як давно звикли, неможливо заплющувати очі на висновки дослідників. Вони надають очевидні докази того, що споживання меншої кількості м'яса і більшої кількості рослин корисне не тільки для нашого здоров'я, а й для планети. Той факт, що з'являються проблеми через деякі рослинні культури, не може бути приводом до споживання м'яса.

Зрештою, ви самі обираєте свою їжу. Якщо хочете харчуватися здоровими та стійкими продуктами, вам не потрібно повністю відмовлятися від м'яса й молочних продуктів. Планетарна дієта [закріплений термін “planetary health diet”] допускає споживання невеликої кількості продуктів тваринного походження, за умови що більшість вашої їжі – рослинна.

Майкл Поллан, американський письменник-публіцист і журналіст, попередив появу планетарної дієти у 2008 році.
Він написав просте правило: «Їжте їжу. Не дуже багато. Переважно рослини. Але якщо ви хочете боротися зі зміною клімату та кризою дикої природи, то у вашому раціоні повинні бути лише рослинні продукти». 

 

Джерело: The Guardian 
Переклад: Ірина Нежива

 

© Plant-Based Challenge 2023

contact@uaplantbased.com.ua

Маєте запитання?
Тут є відповідь!